Symbol Tai Chi - Yin i Yang

Paweł Cybulski Napisał 

(0 głosów)

Szkoła Yin i Yang

 Cała wiedza na temat tych dwóch własności zakłada że Wszechświat jest zbudowany z przeciwstawnych sobie sił.  Yang kojarzone jest z mężczyzną, dniem, jasnością, słońcem, niebem i radością natomiast yin z kobietą, nocą, ciemnością, księżycem, ziemią i smutkiem. Według Chińczyków jedyną stałą w przyrodzie jest ciągła zmiana. Zatem nasze życie jest związane głownie z fazami i przemianami.

            W przypadku organizmu człowieka odnosimy się tak samo jak powyżej. Yin to nasze ciało, materia, krew, płyny ustrojowe, yang natomiast to ciepło, energia Qi. Zdrowie naszego ciała jest uzależnione od równowagi pomiędzy yin i yang. Nadmiar jednego albo niedobór drugiego powoduje dolegliwości, choroby, niekomfortowe życie.

Zasada pięciu przemian 

źródło www.whitetigerqigong.com/
pięć elementarnych przemian 

 

Wszystkie zjawiska na ziemi możemy przyporządkować do pięciu kategorii, które wzajemnie na siebie oddziałują. Są to symbole pochodzenia naturalnego, występujące w przyrodzie: ogień, woda, drewno, metal i ziemia. Te pięć symboli wzajemnie przenikają się. Każdej przemianie przyporządkowane są określone narządy, emocje i postawy psychiczne. Aby zachować bardzo dobre zdrowie psychiczne oraz fizyczne należy unikać braku równowagi pomiędzy nimi – nie przejadać się, nie pić za dużo, wypoczywać tyle ile trzeba, nie denerwować się. Gdy coś wymykało się spod kontroli lekarze zalecali odpowiednią dietę oraz ćwiczenia oddechowe oraz fizyczne które nas tak bardzo interesują.

Ćwiczenia oddechowe i fizyczne

Naukę i zrozumienie symbolu Tai Chi zaczynamy od strony Yang w pozycji Ma Bu(kolana lekko ugięte). Celem jakim na początku się kierujemy jest zrozumienie fizycznie, jak poruszamy talią podczas obiegu przez symbol Taiji. Przy każdym ruchu umysł (Ji) musi być odpowiednio skoncentrowany na Dan Tien(dolne centrum ciała). Ramię, przedramię, nadgarstek, dłoń poruszają się jednocześnie po kole tai chi(symbol taichi) zataczając pełne koło. Następnym etapem podążanie dłonią za wzorem symbolu Yin i Yang, jest odwzorowanie dłońmi środka po czym powrót do koła. Adept Taiji w pierwszym etapie swojego treningu uczy się strony Yang solo – w pozycji Ma Bu, w pozycjach Deng Shan Bu oraz Si Liu Bu oraz w poruszaniu. następnie aby się zagłębić trzeba przejść do treningu z partnerem w miejscu, w poruszaniu w linii prostej (oś ciała) oraz po kole (Bagua). Po ukończeniu tego treningu przechodzi się do strony o wiele trudniejszej – strona Yin, odwrotność strony Yang, pokonując te same etapy jak w przypadku Yang.

Nauka oraz głęboka praktyka „Symbolu Tai Chi” jest bardzo ważna. Rozwija doskonale słuchanie przez skórę, zrozumienie mechaniki ciała, odpowiednio rozluźnia umysł jak i ciało, wprowadza nas na wyższy poziom uświadomienia zależności przemian Yin i Yang.

Cytat klasyki Taijiquan Symbolu Yin i Yang:

„Koło wycofywania się jest proste, lecz koło atakowania najtrudniejsze.
Nigdy nie zapominaj o talii lub koronie głowy, przedzie lub tyle.
Co jest trudne, to utrzymywanie centralnej ziemi.
Wycofywanie się jest proste lecz atakowanie najtrudniejsze, studiuj więc oba uważnie.
To jest ćwiczenie ruchu, a nie statyczna równowaga.
Gdy zbliżasz się do przeciwnika, atakuj i wycofuj się ramię przy ramieniu.
Bądź jak wiatrak, mielący szybko i wolno;
gdy smok chmur i tygrys wiatru biegną w koło i w koło.
Po długim czasie wszystko przyjdzie naturalnie.”

Etykiety :

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.