Kung Fu czyli sztukę którą uprawiamy - ważna historia

Paweł Cybulski Napisał 

(0 głosów)

Kung Fu

Państwo chińskie jest najbardziej powiązane ze sztukami sztukamiwalki, są bowiem kolebką oryginalnych technik walki zwanych pod ogólną nazwą kung fu, zwane też inaczej wu shu - sportowa odmiana tego samego.

Daoyin I Yuxia

Podczas panowania dynastii Xia, Shang i Zachodzniej Zhou, uwcześni chińczycy zajmowali się różnymi formami ćwiczeń fizycznych a także energetycznymi ćwiczeniami zdrowotnymi - daoyin. W V w. p.n.e na dworach królewskich i wśród arystokracji udoskonalało się wielu specjalistów sztuki wojennej, gdy dynastia Zhou upadła ów specjaliści rosproszyli się po cąłym kraju. Nazywano ich yuxia, czyli "błędni rycerze", mistrzem filozofii i strategii był Mo Zi, pierwszy yuzi. Uważa się że dzięki yuxia sztuka wojenna oraz strategia walki trafiły do niższych warstw społecznych.

W epoce Królestw Walczących pojawiają się wzmianki o systemowym podejściu do nauki walki i stosowaniu elementów walki wręcz obok tradycyjnych broni białych. Nową formą aktywności stały się zapasy - Shuai Jiao.

 Ciało i Umysł

Istotne jest wyjaśnienie chińskiego podejścia do ciałą i umysłu. Wśród arystokracji chińskiej w działaniach związanych z utrzymaniem dobrego zdrowia i kondycji kładniono nacisk na harmonię ruchu i oddechu, a umysł odgrywał tu najistotniejszą rolę. Rozwój mięśni nie stał się dla niej nigdy głównym celem.

Inne podejście do tężyzny fizycznej panowało wśród rolników, kupców, rzemieślników i żołnierzy. Tu, mówiąc ogólnie obowiązywała zasada: od ciała do umysłu. Odbywało się to więc w następującym porządku: ruch ciała (rytuał, energia, układy ruchowe) właściwy dla wykonywanej pracy kształtował umysł w stopniu zależnym od poziomu intelektualnego ćwiczących i miejsca zajmowanego przez nich w hierarchii społecznej. To znaczy poprzez ruchy ciała kształtowało się ducha. Pozwoliło to na przyswojenie elementów z daoyin (pierwotny rodzaj energetycznych ćwiczeń gimnastycznych) i akrobatyki. Sztuki walki od tego momentu zaczęły być rodzajem aktywności utrzymania dobrej formy, zdrowia, dla samoobrony i rozrywki.

Kung Fu

Początki i pochodzenie ludowych (powszechnych) sztuk walki i pierwszych szkół znanych współcześnie pod najbardziej rozpowszechnioną nazwą Kung Fu wiązały się niewątpliwie z przekazywaniem opartych na formie zapasów elementów sztuki wojennej przez skazanych na banicję oficerów bądź dowódców armii cesarskich, którzy czasami leczyli rany z bitew u prostych ludzi.

W III w. p.n.e. zapasy stały już tak popularne, że na dworach władców zatrudniano tysiące praktyków popisujących się umiejętnościami walki. Pierwotne nazwy, pod którymi występowały zapasy, to jiaodi o xiangpu. To z tych form wywodzi się japońska tradycja sumo. Jeszcze innym rodzajem ćwiczeń walki było gangiwu, polegające na posługiwaniu się toporem i tarczą równocześnie.

Zapasy połączone z chin na (głównie chwytami obezwładniającymi) stworzyły nowy system samoobrony. Nabrały po raz kolejny znaczenia za panowania mongolskiej dynastii Yuan. Trzy umiejętności cieszyły się wtedy na dworze cesarskim szczególną estyma: jeździectwo, łucznictwo oraz zapasy mongolskie boke.

Egzaminy Cesarskie

Znaczenie ćwiczeń sztuk wojennych, w tym walki wręcz, ugruntowało się w czasach dynastii Sui, kiedy cesarz Yangdi wprowadził je do egzaminów dworskich na stanowisko urzędnicze w armii. Egzamin był czterostopniowy: wstępny, prowincjonalny, ogólnopaństwowy i dworski. Ci, którzy je pomyślnie zaliczyli, otrzymywali specjalne tytuły: juren, jinshi i zhuangyuan. Wstępny etap obejmował sprawdzian ze strzelania z łuku z konia i pieszo oraz walkę wręcz, w której kandydaci mieli dać "dowód siły i odwagi". Dodatkowy test miał formę pisemną.

Egzaminy cesarskie przyczyniły się do rozwoju wielu nowych ośrodków tworzących i nauczających sztuk walki. Z czasów dynastii Ming poczodzi ważne opracowanie generała i cieszącego się uznaniem teoretyka sztuki wojennej Qi Jiguanga (1528-88), który opisał 16 różnych metod walki wręcz o 40 form walki włócznią i kijem.

Mistrzowie i Style

ciąg dalszy wkrótce...

 

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.