Analiza technik Taijiquan

Paweł Cybulski Napisał 

(1 głos)

Analiza technik Taijiquan

Ważne jest, aby zrozumieć, jak sekwencje walki są tworzone i jakim celom służą. Czasami ludzie, którzy nie posiadają rzetelnej wiedzy postrzegają sekwencję taijiquan jako taniec lub abstrakcyjny ruchu. Właściwe zrozumienie korzenia tej sztuki pomogą Ci ćwiczyć w najbardziej efektywny sposób.

Sekwencja walki to połączenie wielu technik, zbudowanych w wyobraźni twórcy które mają przypominać prawdziwą walkę. Twórca sekwencji musi być ekspertem w danym stylu i wystarczająco doświadczony, aby zobaczyć zalety i wady form, technik, a nawet być krok do przod by przewidywać dalsze zastosowania. W sekwencji walki są ukryte tajemne techniki konkretnego stylu.

Trzy poziomy sekwencji

Chiński sekwencje walki zawierają dwa lub trzy poziomy technik walki. Pierwszy poziom jest oczywisty - zastosowania ruchów w połączeniu z podstawami stylu.

Drugi poziom jest głębszy i zwykle nie jest oczywisty z ruchami sekwencji. Na przykład, forma może zawierać fałszywe pozycję symbolizującą ukryte kopnięcie albo odwrócenie uwagi przed końcową techniką.Taka postawa pozwala praktykującemu kopać, gdy jest to konieczne, ale ta akcja nie może w rzeczywistości być wykonana w sekwencji. Doświadczony sztukmistrz walki możne widzieć inne zastosowanie danego ruchu, z wyższych poziomów wtajemniczenia.

Trzeci poziom jest najtrudniejszy do zobaczenia, ale zwykle zawiera najbardziej skuteczne technik stylu. Techniki z trzeciego poziomu często wymagają więcej ruchu lub czynności, niż jak są rzeczywiście widziane w sekwencji. Muszą być wyjaśnione i analizowane przez samego mistrza.

Cele sekwencji

Dlatego też chińska sekwencja walki ma kilka celów:

  1. Sekwencja jest używana, aby zachować istotę stylu i jego techniki. To jest tak jak z podręcznikiem, który jest fundamentem wiedzy o danym stylu.

  2. Sekwencja jest używana do szkolenia w poszczególnych technikach stylu. Kiedy uczeń praktykuje sekwencję regularnie potrafi opanować techniki i zbudować dobre podstawy w danym stylu.

  3. Ćwiczenie sekwencji uczy studenta cierpliwości, wytrzymałości i siły, a także odpowiednich postaw, ruchów i jin (siły eksplozywnej).

  4. Sekwencja jest także używana do pomóc uczniowi budować poczucie przeciwnika. Od rutynowych ćwiczeń z wyimaginowanym przeciwnikiem , można dane techniki przenieść na wyższy poziom. Techniki te stają się żywsze i skuteczniejsze w prawdziwej walce.

Sekwencja taijiquan został stworzona dla tych celów. Jednak, w stylu wewnętrznym również ćwiczy się koordynację oddechu z qi i koordynację qi w ruchu. Z tego powodu, praktyka taijiquan jest powolna na początku, a potem stopniowo włączamy prędkość.

Choć styl Yang Taijiquan ma wiele różnych wersji, które mogą mieć zarówno 24, 37, 81, 105 lub więcej pozycji (w zależności od postawy, podziału technik, od sposobu liczenia) w rzeczywistości zawierają jedynie 37 do 40 podstawowych technik. Z tych podstawowych technik które stanowią podstawę, można nauczyć się ponad 250 aplikacji bojowych. W sekwencji Taiji wiele postaw które są bazowymi wzorcami danego stylu powtarzają się jeden lub więcej razy. Istnieje kilka powodów:

  1. Liczba technik jest większa gdy są to techniki uznane za ważne i użyteczne. To, oczywiście, pomoże Ci nauczyć się i opanować je szybciej. Na przykład, odparowanie, zawinięcie, nacisk i pchnięcie, są uważane za najbardziej fundamentalnymi wzorcami stylu, są ośmiokrotnie powtórzone w długiej sekwencji.

  2. Aby zwiększyć czas trwania praktyki całej sekwencji. Gdy na początku okazało się, że praktycy Taiji stwierdzili że sekwencja nie jest wystarczająco długa, wydłużyli ją, aby zaspokoić swoje potrzeby, naturalnie zwiększyli czas poprzez powtarzanie niektórych form. Dla celów zdrowotnych wystarczy ćwiczyć wcześnie rano i wieczorem całą formę. Jeśli jednak masz zamiar ćwiczyć taiji dla celów walki, należy wykonać sekwencję stale trzykrotnie, zarówno rano i wieczorem, jeśli to możliwe. Po raz pierwszy jest na rozgrzewkę, drugi jest na wyczucie i przenoszenie qi, a po raz trzeci dla przywrócenia rozluźnienia.

Techniki podzielone są na trzy kategorie

Jak już wcześniej wspomniano, istnieje ponad 250 bojowych technik w obrębie sekwencji Taiji. Techniki te są podzielone na trzy główne kategorie, obalanie przeciwnika, dźwignie służące do kontrolowania, oraz kopnięcia i uderzenia. Istnieje wiele stylów walki, które również trenują te cztery kategorie, ale Taiji jest wyjątkowe, ponieważ specjalizuje się w wykonywaniu wszystkich ruchów (ataków) mając rozluźnione mięśnie. Rozluźnienie to zwiększa wrażliwość ćwiczącego przez co łatwiej wyczuć zamiary przeciwnika, oraz zacząć stosować techniki : miękkie przeciwko twardym lub zamienić siłę przeciwnika w jego słabość. Ze względu na wsparcie qi (energii) w ćwiczeniach, siła mięśniowa staje się nieważna. To z tego powodu, zastosowania bojowe Taiji są znacznie trudniejsze do zrozumienia i wytrenowania. Wykwalifikowany mistrz jest niemal koniecznością, aby doprowadzić studenta do zrozumienia technik oraz koordynowania qi i jin z technikami.

Niemożliwe jest, aby utrzymać wszystkie techniki w świadomym umyśle. W celu poznania tych technik na tyle dobrze, aby używać ich poprawnie i automatycznie, trzeba dowiedzieć się, w jaki sposób wnikliwie je analizować. Przez praktykę dowiesz się jaką technikę zastosować w danym przypadku a jakiej nie możesz wykonywać. Na przykład, gdy przeciwnik podnosi rękę (uniesie łokieć w górę) staje się łatwa do zablokowania, powinieneś zapoznać się z różnymi technikami dostępnymi odnośnie tej sytuacji, zadać pytanie: dlaczego należy wykonać tą szczególną technikę i które można jeszcze zastosować w tym przypadku.

Jeśli w dalszym ciągu będziesz wnikliwie analizował techniki te które znasz i tych których nie znasz na podstawie technik twojego nauczyciela, będziesz w stanie złapać klucz do bojowych aplikacji Taiji, a następnie zrozumiesz że zbędne jest zapamiętywanie wszystkich aplikacji. Po wielu latach praktyk same będą wychodzić w poprawny sposób z danych ataków, bloków, itd.

Mówi się " Ucząc sie trików nauczysz się zmieniać skałę w kawałek złota, zamiast po prostu brać złoto". Pierwszy sposób jest zdrowy ( żywy) i nieograniczony, natomiast ten drugi martwy i ograniczony. Kiedy już nauczysz się sztuczek oraz analizy technik od swojego instruktora, będziesz wtedy w stanie w dalszym ciągu sam rozwijać i uczyć się na własną rękę.

Powyższy fragment z Tai Chi Chuan Aplikacje Bojowe przez dr. Yang Jwing-Ming.

Orginalny fragment po angielsku: http://ymaa.com/articles/2016/08/analysis-of-taijiquan-techniques

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.