Tajemnice i kluczowe punkty pchających dłoni Taiji

Paweł Cybulski Napisał 

(1 głos)

Tajemnice i kluczowe punkty pchających dłoni Taiji

 

Prawie wszystkie chińskie sztuki walki, zarówno zewnętrzne jak i wewnętrzne, mają swój własny ręczny trening dopasowany do pchających dłoni Taiji. W południowych stylach zewnętrznych jest powszechnie nazywany

Qiao Shou (hands bridge) lub Pan Shou (Coiling Hands), podczas gdy w północnych stylach zewnętrznych nazywa się Da Shou (Folding Hands) lub Dui Shou (Opposite Hands).

Chociaż nazwy są inne cele są takie same. Wytrenowane techniki i podkreślane przez każdy styl odzwierciedlają istotę danego stylu, i są zwykle utrzymywane w tajemnicy, aby zapobiec kopiowaniu technik przez inne style w celu opracowywania kontr. Gdy student zostanie zaakceptowany przez swojego nauczyciela, wtedy zaczyna dogłębnie pracować nad istotą stylu którego się uczy.

W Taijiquan, istnieje wiele stylów pchających dłoni (Tui Shou), prawie każdy inny styl Taiji przykłada do czego innego wagę. Niektóre style są bardzo miękkie, a zatem podkreślają jedynie miękki Jin(siła). Inne style podkreślić trudniejszy trening Jin, który wydaje się być łatwiej akceptowalny przez początkujących adeptów. Niektóre style podkreślają wysokie postawy i małe ruchy po kole podczas gdy inni podkreślają niskie postawy i duże ruchy okrężne. Nawet w tym samym stylu Taiji, często występują różnice od mistrza do mistrza, zgodnie z ich naciskiem i zrozumieniem.

Pchające dłonie można zacząć ćwiczyć po ukończeniu pierwszej części Taiji, i powinno się zagłębiać w nie tak długo jak się ćwiczy dany styl. Ćwicząc uczymy się wyczuwać i podążać za partnerem, bez oporu, po to by ostatecznie zrozumieć jego siłę i wykorzystać ją przeciwko niemu. Pchające dłonie także daje szansę by zrozumieć zastosowania technik, co zwiększa zrozumienie sekwencji. Bez takiego zrozumienia, sekwencja pozostaje martwa.

Praktykując Taiji bez pchających dłoni jest jak kupno samochodu, nie ucząc się jeździć nim. Pchające dłonie uczą, jak prowadzić samochód na parkingu. Jednakże, nawet jeśli umiesz jeździć umiejętnie w tej części, to nie znaczy, że umiesz jeździć po autostradzie lub w mieście. Aby móc prowadzić w "realnym ruchu", trzeba też nauczyć się układów podwójnych walki oraz wolnego zestawu bojowyego walki. Zestawy walki zostały zaprojektowane, aby zapewnić doświadczenie bojowego, które przypomina prawdziwą walkę. To jest jak jazda samochodem pod nadzorem instruktora. Ostatnim etapem, wolnej walki, jest jazda w pojedynkę.

W pchających dłoniach, pierwszym krokiem jest, budowanie swojej wrażliwości w odczuwaniu Jin-Jin słuchaniu i zrozumieniu Jin. Te dwa Jin są podstawą wszystkich technik walki Taiji i są rozwijane poprzez praktykę przylegającego, głębokiego Jin.

Po uchwyceniu sztuczek Słuchania i Zrozumienia Jin, następnym krokiem jest, nauczenie się neutralizacji, prowadzenia i kontrolowania Jin przeciwnika. Gdy dowiesz się już jak neutralizować , będziesz w stanie reagować odpowiednimi Jin do odpowiedniej sytuacji. Naturalnie, w trakcie całej swojej praktyce nie należy zapominać o fundamentach, takich jak utrzymanie ciała w centrum, wygodna i zbalansowana pozycja, w przeciwnym razie można stracić równowagę. Należy pamiętać, aby koordynować Qi ze swoimi Jin.

Kluczowe punkty w treningu pchających dłoni

Istnieje kilka ważnych zasad, które należy pamiętać podczas ćwiczenia pchających dłoni. Teoria i praktyka nieustannie wzmacniają się nawzajem, więc studiując wielokrotnie zapiski mistrzów wten sposób można bardzo dużo zrozumieć i dowiedzieć się na ten temat.

1. Regulacja ciała (Tiao Shen)

Ciało i umysł są wzajemnie powiązane, zrelaksowane i zrównoważone ciało pomaga Yi rozluźnić się i skoncentrować.

2. Rozluźnienie

Gdy jesteś rozluźniony wszystkie kanały Qi będą otwarte, wtedy twój umysł będzie w stanie doprowadzić głęboko Qi w każde miejsce w ciele.

3. Jin jest zintegrowany i zrównoważony.

Korzeń jest u stóp (Jin) generowany z nóg, kontrolowany przez talię i manifestowany przez palce.

Korzenie muszą być zarówno szerokie jak i głębokie.

4. Regulacja oddechu ( Tiao Xi)

Podczas treningu umysł musi być wyciszony, co pozwala na wyregulowanie oddechu. Gdy oddech jest wyregulowany, umysł może wejść na głębszy poziom wyciszenia.

5. Regulacja umysłu (Tiao Xin)

Użyj Yi ( umysłu) do prowadzenia Qi. Qi zachowuje się jak woda – nie można jej pchać. Lecz można ją prowadzić. Gdy Yi jest silny, Qi jest również silna.

6. Regulacja Qi (Tiao Qi)

Tylko wówczas, gdy Yi jest zrelaksowany, zrelaksowane będzie i ciało, a kanały Qi otwarte dla krążenia.

7. Regulacja Ducha (Tiao Shen)

Duch jest centrum walki i jej korzeniem. Shen jest mentalną stroną żołnierza. Gdy Shen jest uniesiony, Qi jest silna i łatwa do kierowania. Gdy Qi jest silna, Shen również jest silny.

8. Zwinne Ciało.

W ruchu, każda część ciała jest lekka i zwinna, musi być zescalona z całym ciałem

 

Powyższy fragment z :Tai Chi Yang Applications: Advanced Style dr Yang Jwing-Ming.

Etykiety :

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.