Co to jest Kung Fu?

Paweł Cybulski Napisał 

(0 głosów)

Wszystkie chińskie walki z dalekiego wschodu określa się pod nazwą Kung Fu. Termin ten oznacza wysoki poziom umiejętności osiągnięty w wyniku ciężkiej pracy lub długotrwałej nauki. My te słowa używamy do sztuk walki ale można mieć kung fu w dziedzinie kompletnie nie związanej z ruchem.

W teraźniejszych czasach stosuje się nazwę wushu lecz zakres jej stosowania nie do końca dobrze obrazuje słowa kung fu.

Wushu możemy podzielić na trzy różne kategorie nie mające ze sobą wiele wspólnego. W każdej kategorii chodzi o inny cel, nacisk położony jest na co innego.

  • współczesne wushu
  • sportowe wushu
  • tradycyjne wushu

My odnosić będziemy się do tego trzeciego czyli tradycyjnego wushu.

Główny podział jaki się stosuje w chińskich sztukach walki jest związany z położeniem a raczej z korzeniem danego stylu – zwykle mówi się: style północne i style południowe. Style północne głownie opierają się na kopnięciach a style południowe na technikach ręcznych co nie znaczy że styl północny nie ma technik ręcznych a styl południowy kopnięć. Bardziej chodzi tu o charakter danego stylu.

Panuje też podział ze względu na ośrodki które miały wielki wpływ na rozwój chińskich sztuk walki. Świątynie Shaolin (dzieli się podobnie: północny południowy), góry Wudang, czy Emei.

Idąc dalej możemy  wszystkie style podzielić ze względu na ich charakter walki na style zewnętrzne i wewnętrzne. Waijia czyli zewnętrzne style, koncentrują się w pierwszych etapach nauki jak i do pełnego rozwoju adepta na rozwoju siły fizycznej, gibkości, dynamiki zaś neijia ( wewnętrzne) trening zaczyna się od rozluźniania od odpowiedniej koordynacji pomiędzy umysłem a ciałem oraz generowania siły przy użyciu ciała wypełni rozluźnionego.

 

Cytat: ”użyj siły kości i scięgien a nie mięśni...”

 

W kung fu nie jest najważniejsze rozwijanie na płaszczyźnie walki wręcz, czy też z bronią. Głównym celem jest ogólny rozwój adepta. Mistrzem dla osób interesujących się kung fu jest osoba która nie posiada tylko wiedzy z zakresu samej walki ale obszerną wiedzę na temat jak walczyć, jak trenować, jak nauczać, jak ćwiczyć by się cieszyć zdrowiem przez długi okres czasu. W wielu szkołach wiedza jest przekazywana także z dziedzin połączonych ze sztukami walki np.: zioło lecznictwo, akupresura, akupunktura. Samo  Taijiquan jest doskonałym sposobem nie tylko nauczeniu się umiejętności walki ale także służącym przede wszystkim kultywowanie ćwiczeń zdrowotnych.

Bardzo duży nacisk kładzie się na dobrą moralność studenta – postawę etyczną co określa kodeks wude (cnoty wojownika).

Etykiety :

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.