Tai Chi Quan

Paweł Cybulski Napisał 

(0 głosów)

Ciężko opisać słowami, czym jest Taiji. Można je odczuć i zrozumieć jedynie praktykując  tą sztukę. Opisy, dywagacje na ten temat są zbędne i bezcelowe niczym próby łapania wiatru w dłonie. Aby w pełni poczuć wiatr, jego siłę i korzeń należy osobiście wystawić się na jego działanie. Istota Tai Chi jest niewidoczna ale można ją opisać, dostrzec efekty z uprawiania Tajiji.

Czym jest Tai Chi? To chińska sztuka walki oparta na złapaniu odpowiedniego rozluźnienia i poczucia w ciele energii (inne tłumaczenie energii – siły). Powolne ruchy w początkowej fazie mają na celu rozluźnienie ciała, złapanie sedna wnętrza Taiji. Każde ruchy jaich się uczymy stopniowo będą się przeobrażać w techniki walki stylem Tai Chi Quan. Od wolnego do szybkiego, od miękkiego do twardego. Podstawą w stylu jest umysł (Yi) który podczas ćwiczeń jest najważniejszy.

Jak wiadomo, umysł, duch i ciało są ze sobą związane i współzależne. Ćwiczenia Tai Chi oddziałują korzystnie zarówno na ciało, jak i psychikę ćwiczącego. Można powiedzieć, że do praktyki Tai Chi doskonale pasuje hasło "w zdrowym ciele zdrowy duch". Sądzę, że warto spojrzeć na nie także niejako "od końca" - dostrzeżemy wtedy, że wzmacniając i uzdrawiając psychikę i ducha, będziemy jednocześnie wzmacniać i uzdrawiać ciało.

Główne powody dlaczego warto ćwiczyć Tai Chi:

  • poprawienie kondycji fizycznej, gibkość, ruchomość stawów i ogólnej motoryki.
  • ćwiczenia Tai aktywizują mięśnie i stawy, pogłębiają oddech (zaangażowaniu ulega główny mięsień oddechowy, tj. przepona brzuszna) oraz polepszają cyrkulację krwi i limfy
  • wzrost samoświadomości i odczuwania własnego ciała (jego możliwości i ograniczeń)
  • ćwiczenia oddziałują korzystnie na system nerwowy, sercowo - naczyniowy, oddechowy, mięśniowy, ścięgna, stawy, metabolizm, system trawienny i odpornościowy
  • powolne ruchy wprowadzają ćwiczącego w stan psychicznego i fizycznego odprężenia, pozwalają na "spojrzenie" w głąb siebie.

W czasach gdzie dominuje pospiech, niepewność i wszystko ulega mechanizacji, ćwiczenia Tai Chi prowadzą do życia w pełnym zdrowiu i harmonii. Poprzez korzystne oddziaływanie Tai na ciało adepta możemy śmiało polecić każdemu kto zechce poprawić swój komfort w życiu.

Etykiety :

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.